Skip to main content

Żywiecki Chór Akord

DYRYGENT: Sebastian Niemczycki

Żywiecki Chór Akord powstał w 1991 roku. Jego założycielem i pierwszym dyrygentem był p. Tadeusz Trębacz – działacz muzyczny i społeczny na Żywiecczyźnie. W początkowych latach chór wykonywał repertuar oparty o utwory operetkowe, operowe, klasyczne, patriotyczne, rozrywkowe, ludowe i religijne. W swoim repertuarze posiadał ponad 250 utworów (wiele z nich zostało opracowane przez p. Trębacza). Chór Akord występował ponad 300 razy na terenie kraju czy za granicą, reprezentując miasto Żywiec na różnych koncertach i konkursach – między innymi we Francji, Słowacji i Ukrainie.
Przez ponad 30 lat działalności przez skład Chóru ,,Akord” przewinęła się masa Chórzystów. Na przestrzeni lat chórem dyrygowali między: Tadeusz Trębacz, Barbara Mikuszewska, Michał Szarzec, Jan Brodka, czy Łukasz Kachel. Warto wspomnieć też ostatnich akompaniatorów: Józefa Łanowskiego, czy Tymoteusza Tomalę. Długoletnimi prezesami chóru byli m.in. Kazimierz Szczotka oraz Augustyna Domaszewicz.
Po pandemicznej przerwie (w latach 2020-2022), chór wznowił swoją działalność pod czujnym uchem nowego dyrygenta, p. Sebastiana Niemczyckiego. Obecnie ,,Żywiecki Chór Akord” to czterogłosowa grupa amatorska, która liczy 26 osób. Za sprawy merytoryczne zespołu od 2023 roku odpowiedzialna jest nowa prezes, p. Maria Kolenda.