Skip to main content

Zespół Wokalny Minimus

DYRYGENT: Sławomira Raczyńska

Zespół Wokalny Minimus powstał w 2010 r. Skoncentrowany na śpiewie a cappella, posiada w swoim repertuarze przede wszystkim muzykę renesansu oraz dzieła XX i XXI wieku, odwołujące się do ducha dawnych epok. Minimus często bierze udział w projektach związanych z historycznie poinformowanym wykonawstwem muzyki dawnej. Zespół chętnie współpracuje z kompozytorami młodego pokolenia, ma na swoim koncie wiele prawykonań chóralnych utworów a cappella oraz dzieł wokalno-instrumentalnych. Koncertuje na terenie całego kraju, przywiązując wagę zarówno do wysokiego poziomu artystycznego, jak i głęboko przemyślanej dramaturgii koncertów.
Zespół Wokalny Minimus nagrał cztery płyty CD, wydaną w 2014 roku „Nie tylko kolędy”
z nowatorskimi opracowaniami kolęd, premierowe nagranie utworów kompozytora Marka Raczyńskiego na jego monograficznej płycie „Media Vita” z 2017 r., krążek „Wacław reimagined” (2020 r.) zawierający współczesne dzieła inspirowane twórczością Wacława z Szamotuł oraz najnowszą, „Vesepere, Nox et Aurora” z 2022 r.
Zespół jest laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. Został doceniony m.in. podczas Międzynarodowego Konkursu Per Musicam ad Astra Toruniu (dwa Złote Dyplomy, 2023), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie (Grand Prix, 2021), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumi (I miejsce w kategorii, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie (Złoty Dyplom 2018, 2014), Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Barczewie (Złoty Dyplom, 2016) czy Ogólnopolskiego Konkursu Chóralnego im. Wacława z Szamotuł (I miejsce w kategorii, 2011), otrzymał również wyróżnienia za kulturę brzmienia i wykonania utworów muzyki dawnej. W skład zespołu wchodzą doświadczeni śpiewacy, wywodzący się z poznańskich chórów. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Sławomira Raczyńska.
Minimus to również, a może przede wszystkim, grupa przyjaciół, których łączy pasja do wielogłosowego śpiewu. Różne charaktery i osobowości wzajemnie się uzupełniają we wspólnym dążeniu do piękna.