Skip to main content
[vc_empty_space height=”50px”][vc_single_image image=”8662″ img_size=”full” alignment=”center”]
[vc_empty_space height=”50px”]

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale”

DYRYGENT: Aleksandra Janus

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” powstał w grudniu 2011 roku, a jego nazwa oznacza  „muzykujących przyjaciół”. Dyrygentem oraz współzałożycielem chóru jest Aleksandra Janus – absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Bruny oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W skład zespołu wchodzą osoby różnych profesji, których łączy wspólna pasja, czyli miłość do muzyki i śpiewania. Zespół spotyka się na  próbach w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, prowadzi aktywną działalność koncertową w regionie, a raz w miesiącu daje oprawę mszy św. w kościele pw. św. Trójcy w Wejherowie. Chór „Camerata Musicale” ma na swoim koncie dwie nagrody Grand Prix oraz 6 Złotych Pasm zdobytych podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych. W ostatnim czasie Chór „Camerata Musicale” zdobył m.in.: Złote Pasmo i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Chórów Kameralnych i Zespołów Wokalnych „Sedina Cantat” w Szczecinie oraz Srebrne Pasmo „XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie”.
W ostatnim czasie chór został zaproszony do wspólnego wykonania kolęd z Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej podczas koncertu, który odbył się w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Chór współpracował m.in. z Zespołem muzyki dawnej „Cappella Gedanensis”, Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej,  Orkiestrą Wojskową w Toruniu, Orkiestrą MOSG w Gdańsku, zespołem „Fucus”, Orkiestrą Cymbałową oraz Bałałajkową z Mińska, Chórem Sceny Muzycznej „Gdańsk”, Chórem Kameralnym ZUT w Szczecinie, Chórem Mieszanym Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Chórem „Iuventus Cantat” z Sombora (Serbia), Weroniką Korthals, Arturem Sychowskim, Cezarym Paciorkiem, Maciejem Sikałą.
Repertuar Wejherowskiego Chóru Mieszanego „Camerata Musicale” obejmuje utwory religijne oraz świeckie różnych epok – od średniowiecza do współczesności, szczególne miejsce zajmuje w nim sakralna muzyka a cappella kompozytorów polskich, a także muzyka ludowa z różnych regionów Polski, wśród której największe znaczenie ma muzyka kaszubska.

 

Program Konkursowy:
Mała suita kaszubska – Szymon Godziemba-Trytek
Crucem Tuam – Łukasz Urbaniak
Leć głosie po rosie – Marcin Wawruk
Zómci na lodze – Roman I. Drozd

[vc_empty_space height=”50px”]