Skip to main content

Towarzystwo Śpiewacze Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza

DYRYGENT: Andrzej Niedziałkowski

TOWARZYSTWO ŚPIEWACZE CHÓR MĘSKI KOMPANII DRUHA STULIGROSZA
Czternasty już rok śpiewa Chór Męski Kompanii Druha Stuligrosza, od czasu gdy w 2008 roku, twórca „Poznańskich Słowików” prof. Stefan Stuligrosz, zainspirował Zarząd i członków Stowarzyszenia „Kompania Druha Stuligrosza”, do założenia chóru męskiego. W skład zespołu, liczącego na dziś około 25 osób, wchodzą głównie byli chłopcy-śpiewacy Chóru Chłopięco-Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”, ale również członkowie innych chórów poznańskich.
Od początku kierownikiem artystycznym i dyrygentem jest Andrzej Niedziałkowski, doświadczony chórmistrz, prowadzący w swej karierze wiele znanych chórów. Drugim dyrygentem jest Janusz Kamiński, również wychowanek Chóru Stuligrosza, podobnie jak prezesujący Chórowi od pczątku i jego współzałożyciel Grzegorz Cwojdziński.
Chór jest stricte chórem amatorskim, a jego śpiewacy bazują na swoich doświadczeniach sprzed lat, wyniesionych ze znakomitej szkoły prof. Stefana Stuligrosza. Działalność zespołu oparta jest o pracę społeczną wszystkich członków. Działamy przy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Poznaniu, korzystając na próbach dwa razy w tygodniu z jej bazy lokalowej.
W minionych latach wystąpiliśmy kilkakrotnie z „Poznańskimi Słowikami” i orkiestrami Filharmonii Poznańskiej i Gdańskiej, m.in. w wykonaniu tak wspaniałych dzieł, jak: Oratorium „Jezus na Górze Oliwnej” L. van Beethovena, „Requiem” i „Messe Brevis” Ch. Gounoda i innych. Kilkakrotnie wystąpiliśmy też z „Poznańskimi Słowikami” na dorocznych, tradycyjnych koncertach „Słowicze Kolędowanie” i Koncertach Marszałkowskich z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego, w benefisie z okazji 90 rocznicy urodzin Druha i w koncertach poświęconym Jego twórczości kompozytorskiej.
W każdym sezonie artystycznym (jeśli nie ma pandemii) Chór wykonuje około 35 koncertów w Domach Kultury, Klubach Seniora, uświetnia Wigilie i święta państwowe w różnych stowarzyszeniach poznańskich. Koncertujemy także w salach koncertowych Poznania oraz województwa i kraju, w kościołach, szkołach i na uczelniach. Wiele z tych występów jest charytatywnych lub za niewielką opłatą. Chór dysponuje szerokim repertuarem, w tym pieśni sakralnych, patriotycznych, ludowych, popularnych i pięknych kolęd polskich i zagranicznych.
Wraz z Capellą Zamku Rydzyńskiego i solistami Opery Poznańskiej: Katarzyną Hołys i Andrzejem Ogórkiewiczem, Chór nagrał płytę CD z „Kolędami Staropolskimi”. Od kilku lat uświetnia obchody „Dni Ułana”, za co w 2013 roku odznaczony został Godłem Honorowym Towarzystwa b. Żołnierzy 15 Pułku Ułanów Poznańskich.
Dzięki rozwijanej od lat chłopięcych pasji śpiewaczej Chór osiągnął wysoki poziom, udokumentowany licznymi dyplomami i podziękowaniami oraz laurami w różnych konkurach w których uczestniczył, m.in.:
Wyróżnienie na I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie (2012),
Złote Pasmo na IV Turnieju Chórów o Kryształowe Serce „Chełmińskiej Jesieni” w Chełmnie (2012),
Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu G.G. Gorczyckiego podczas IV Turnieju „Chełmińskiej Jesieni” (2012),
Srebrne Pasmo na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie (2013) – Nagroda Wojewody Kujawsko-Pomorskiego,
„Brązowa Mucha” na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „MUCHA” w Międzyrzeczu (2013),
I miejsce w grupie chórów jednorodnych w Konkursie Chóralnym im. św. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim i Nagroda Specjalna (wśród 18 chórów) za wykonanie utworu kompozytora Salezjanina (ks. Chlondowski „Ave Maria”),
Trzecie miejsce w kategorii chórów jednorodnych w I Międzynarodowych Zmagań Muzycznych Seniorów (Szczecin 2016).
III miejsce w kategorii chórów jednorodnych w II Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym „Cantat viWAT” w Warszawie (2018).
Największy sukces Chór odniósł w grudniu 2019 roku na X Międzynarodowym Konkursie Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Krakowie, uzyskując wśród 24 chórów z 12 krajów trzeci wynik i nagrodę „Złotego Anioła” (jednego z dwóch przyznanych) za zwycięstwo w swojej kategorii wiekowej, przyznaną przez międzynarodowe jury.

Program konkursowy:

  • opr. S. Stuligrosz – Bolesław Chrobry
  • P. Jańczak – Pater noster
  • P. Jańczak – De profundis clamavi
  • opr. W. Lutosławski – Oj i w polu jezioro (melodia ludowa)