Skip to main content

Stowarzyszenie „Chór CAMERATA”

DYRYGENT: Antonina Pedrycz

Chór „Camerata” powstał w 1985 roku. Od początku dyrygentem Chóru jest Domicela Cierpiszewska. Od 2019 roku wspiera ją drugi dyrygent – Antonina Pedrycz. Prezesem Stowarzyszenia jest Wojciech Krysztofiak.
W repertuarze Chóru są pieśni patriotyczne, ludowe w opracowaniu kompozytorów współczesnych, muzyka rozrywkowa, sakralna i dawna. Chór „Camerata” ma na swoim koncie wiele zrealizowanych projektów muzycznych, m. in.  w 2008 roku Chór uczestniczył w amatorskim wystawieniu opery „Halka” Stanisława Moniuszki. W 2006 roku Camerata zainicjowała we Wrześni „Śpiewanki wrzesińskie”, które na stałe weszły w kalendarium działań Chóru. W 2021 roku odbyły się one po raz czternasty.
Zespół śpiewa we Wrześni i w powiecie, w Poznaniu oraz w różnych miejscowościach województwa wielkopolskiego i poza nim. Chór śpiewał również w Niemczech, w Czechach, na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Bułgarii.
Chór „Camerata” w swoim dorobku ma wiele nagród zdobytych na konkursach, przeglądach, festiwalach (m. in. Brązowe Pasmo w Pradze w Czechach podczas XXI Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej w 2011 r, Brązowe Pasmo na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” w Ząbkach w 2012 r., Brązowy Dyplom podczas II Bałtyckiego Konkursu Chórów Pomerania Cantat w Słupsku, Brązowy Dyplom I Międzynarodowego Konkursu Chóralnego Cantu Gaudeamus w Białymstoku, Srebrny Dyplom na V Międzynarodowym Konkursie i Festiwalu Chóralnym im. M. Kopernika w Toruniu, Złote Pasmo podczas Święta Pieśni w Grodzisku Wlkp w 2016 roku, Brązowy Dyplom na XVII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie w maju 2018 r.).
Zespół szczególnie dumny jest ze zdobycia Grand Prix Wielkopolskiego Święta Pieśni w Święciechowej w 2014 roku. Chór nagrał kasetę i płytę z kolędami oraz płytę poświęconą Janowi Pawłowi II.

Program konkursowy:

  • S. Moniuszko – Postój, piękna gołąbeczko
  • J. Świder – Moja piosnka
  • P. Jańczak – Kyrie
  • W. A. Mozart – Eine Kleine Nachtmusik