Skip to main content
 

Musica in Urbe

VII Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny w Bydgoszczy
14-15 czerwca 2025

 

Regulamin konkursu

 

Nagrody

 

Jury

 

Zgłoś swój zespół

Chóry w czasie przesłuchań konkursowych będzie oceniać Jury w składzie:

prof. dr hab. Przemysław Pałka

PRZEWODNICZĄCY JURY

W Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu prowadzi klasę dyrygentury chóralnej. Wśród wielu aktywnych dziś zawodowo chórmistrzów, wykształcił m. in. pięcioro laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych im. prof. Stanisława Kulczyńskiego w Poznaniu (Iwona Siewkowska, Maciej Grosz, Paweł Łuczak, Bartłomiej Karwański i Tomasz Karwański). Dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej  Akademii Muzycznej w Poznaniu w latach 2012 – 2019 i dyrektor Instytutu Edukacji Artystycznej w latach 2019 – 2021. Od 43 lat dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.  W 1984 roku założył Orkiestrę Kameralną Państwowego Liceum Muzycznego im. M. Karłowicza w Poznaniu, którą prowadził nieprzerwanie przez 25 lat, koncertując w Polsce i Europie. W latach 1994 – 2006 kierował Chórem Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w latach 2003 – 2007 Katedralnym Chórem Chłopięcym i Męskim Cantate Deo w Koszalinie, z którym odbył trasę artystyczną po Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Od 1990 roku aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska w charakterze dyrygenta, wykładowcy i eksperta w dziedzinie chóralistyki. W 2003 roku został powołany na stanowisko dyrektora artystycznego  Polonijnej Akademii Chóralnej, w tym Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie, którą kieruje do dnia dzisiejszego. Laureat ponad 40 nagród i wyróżnień międzynarodowych konkursów i festiwali muzycznych w Polsce, Francji, Belgii, Szwajcarii, Hiszpanii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Bułgarii, Macedonii, Grecji, we Włoszech i na Węgrzech. Dyrygował także w USA, Wielkiej Brytanii, Chinach, Austrii, Holandii, Szwecji, na Litwie, Ukrainie i Białorusi. Kilkakrotnie współpracował z Europejską Orkiestrą Studentów Medycyny (EMSO, European Medical Students Orchestra) oraz Europejską Orkiestrą Lekarzy (EDO – European Doctors Orchestra), a także wielokrotnie z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej, także podczas Światowych Festiwali Chórów Polonijnych oraz Międzynarodowych Festiwali Organowych, wykonując wielkie dzieła wokalno-instrumentalne. Juror konkursów chóralnych w Polsce, Szwajcarii, Hiszpanii, USA i w Chinach. Od ponad 30 lat silnie związany zawodowo także ze środowiskiem polonijnym Europy i Ameryki. Jako ceniony wykładowca Studium Dyrygentów Polonijnych i licznych kursów dla dyrygentów i warsztatów chóralnych na Białorusi, Ukrainie, Litwie w Czechach i w USA – pomaga w stałym podnoszeniu kwalifikacji zawodowych dyrygentów i poziomu artystycznego polonijnych zespołów, przyczyniając się także do popularyzacji muzyki polskiej w świecie.

prof. dr hab. Renata
Szerafin-Wójtowicz

Dyrygent, chórmistrz, pedagog, profesor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura. Wyróżniona trzykrotnie – w 2000, 2003 i 2015 r. Nagrodą Prezydenta Miasta Torunia za szczególne osiągnięcia. W 2001 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował ją Odznaką dla Zasłużonego Działacza Kultury, w 2017 r. Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2021 Honorowym Dyplomem Ministra. W 2018 r. została odznaczona Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Otrzymała również Nagrody Indywidualne Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy: II st. w 2013 i I st. w 2021 r oraz kilkanaście Nagród Dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu (1997, 1998, 1999, 2002, 2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2014, 2015, 2017, 2018, 2021, 2023, 2024).

Prowadzi działalność naukową i pedagogiczną na Wydziale Dyrygentury, Jazzu, Muzyki Kościelnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na którym od 2024 r. pełni funkcję kierownika Katedry Chóralistyki i Edukacji Muzycznej. Prowadzi m.in. klasę dyrygowania oraz Chór Akademicki. Jest dyrygentem Chóru Dziecięcego „Gioia di Cantare” oraz Chóru Młodzieżowego „Semper Iuvenes” Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu, a także współzałożycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego „Akolada” w Bydgoszczy.

Jest autorem publikacji na tematy związane z chóralistyką, dotyczących m.in. związków między słowem a muzyką, sacrum w muzyce oraz pracy z chórem dziecięcym. Jako prelegent bierze udział w ogólnopolskich i międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych chóralistyce. Była również kierownikiem i organizatorem ogólnopolskich konferencji naukowych w macierzystej uczelni. Prowadzi wykłady i warsztaty dla dyrygentów i zespołów chóralnych. Uczestniczy w pracach jury konkursów chóralnych w kraju i za granicą. Jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej, wiceprezesem zarządu Stowarzyszenia Chór Kameralny Akolada, pomysłodawcą oraz dyrektorem artystycznym i organizacyjnym Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego „Musica in Urbe” w Bydgoszczy promującego twórczość chóralną bydgoskich kompozytorów. Przez wiele lat była członkiem Rady Artystycznej kujawsko-pomorskiego (wcześniej bydgoskiego) oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a obecnie jest jej dyrektorem artystycznym.

Z prowadzonymi przez siebie zespołami wykonała ponad 600 koncertów w kraju i za granicą, m.in. we Włoszech, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Czechach, Bułgarii, Grecji, Norwegii, Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Danii, Węgrzech, na Litwie, Łotwie i w Maroko. Oprócz setek utworów a cappella, w tym wielu prawykonań i kompozycji jej dedykowanych, przygotowała kilkadziesiąt dzieł wokalno-instrumentalnych współpracując m.in. z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Orkiestrą Kameralną Cappella Bydgostiensis, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Bydgoszczy czy Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej. Zdobyła ok. 200 prestiżowych nagród i wyróżnień w festiwalach i konkursach chóralnych, w tym ponad 20 Grand Prix m.in. w Ostrowie Wielkopolskim (2000), Barczewie (2009, 2011), Międzyzdrojach (2009), Malcesine (Włochy 2010), Cattolica (Włochy 2015), Ejszyszkach (Litwa 2014, 2019), Bydgoszczy (2017), Toruniu (2013, 2019), Szczecinie (2016, 2025), Lublinie (2019), Kielnie (2024), Palermo (Włochy 2025). Jej interpretacjom kompozycji chóralnych kilkadziesiąt razy zostały przyznane nagrody specjalne za najlepsze lub najbardziej interesujące wykonania, jak również za doskonałe brzmienie chóru. Otrzymała ok. 40 nagród indywidualnych w tym ponad 20 Nagród dla Najlepszego Dyrygenta podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych m.in. w Malcesine (Włochy 2010), Wenecji (Włochy 2013), Cattolica (Włochy 2014), Barczewie (2011, 2017), Chełmnie (2018), Toruniu (2019), Lublinie (2019), Szczecinie (2021, 2025), Lucce (Włochy 2024), Palermo (Włochy 2025).

prof. dr hab. Mariusz Mróz

Prof. dr hab. Mariusz Mróz jest nauczycielem akademickim, dyrygentem i promotorem licznych prac magisterskich, licencjackich oraz inżynierskich. Prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na dwóch uczelniach: Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Politechnice Gdańskiej.
Od 1992 roku kieruje Akademickim Chórem Politechniki Gdańskiej, z którym zrealizował ponad 800 koncertów a cappella i ponad 150 koncertów oratoryjno-kantatowych. W repertuarze zespołu znajdują się dzieła najwybitniejszych kompozytorów, m.in. Mozarta, Beethovena, Bacha, Vivaldiego, Charpentiera, Orffa, Ramíreza, a także polskich twórców, takich jak Szymanowski, Kilar, Zeidler, Moniuszko. Profesor Mróz dokonał również wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich, m.in. Miłosza Bembinowa, Pawła Łukaszewskiego, Adama Głowskiego, Marka Raczyńskiego i Pawła Łukaszewskiego.
Z Akademickim Chórem PG zdobył ponad 90 nagród i wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym wiele nagród Grand Prix i pierwszych miejsc. Dwukrotnie uczestniczył także w prestiżowym Grand Prix Polskiej Chóralistyki. Współpraca z chórem obejmuje również liczne działania charytatywne i społeczne, zyskujące szerokie poparcie środowiska Trójmiasta.
Profesor Mróz realizuje ważną rolę kulturotwórczą, edukacyjną i humanizacyjną w środowisku akademickim, kształtując poprzez muzykę wartości społeczne i estetyczne. Jest cenionym jurorem w konkursach chóralnych – zarówno ogólnopolskich (np. Konkurs Pieśni Pasyjnej w Kielnie), jak i międzynarodowych.
Profesor Mariusz Mróz prowadzi również Orkiestrę Symfoniczną Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu. Zespół realizuje swoje działania w ramach zajęć dydaktycznych, koncentrując się na koncertach publicznych odbywających się raz lub dwa razy w roku.
Repertuar orkiestry dobierany jest z uwzględnieniem możliwości wykonawczych zespołu oraz celów edukacyjnych i artystycznych. Występy często towarzyszą uczniom przygotowującym się do egzaminów dyplomowych, prezentując akompaniamenty do koncertów instrumentalnych.
Pod kierunkiem prof. Mroza orkiestra wykonywała dzieła takich kompozytorów, jak: Czajkowski, Szostakowicz, Mozart, Beethoven, Grieg, Kabalewski, Sibelius, Doppler, Elgar, Rachmaninow, Adinsell, Lalo i inni. Wysoka jakość wykonania oraz zaangażowanie uczniów sprawiają, że koncerty orkiestry cieszą się dużym zainteresowaniem i uznaniem publiczności.

dr hab. Anna Borkowicz

Dyrygentka młodego pokolenia wyróżniająca się niezwykłą otwartością na wykonawstwo muzyki najnowszej.

Jest kierowniczką Katedry Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Prezeską Fundacji Nova Arte. Jest również założycielką i dyrygentką Chóru 441 Hz, który specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej, wykorzystującej niekonwencjonalne sposoby wydobycia głosu. Zespół zdobył szereg nagród na konkursach krajowych i międzynarodowych, realizował koncerty z m.in. Bobby McFerrinem, Leszkiem Możdżerem, Michałem Jacaszkiem, Karoliną Rec Resiną, współpracował z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Progress, Teatrem Dramatycznym z Białegostoku, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku. Na 72. Międzynarodowym Festiwalu w Llangollen w Wielkiej Brytanii Chór 441 Hz zdobył II Nagrodę i znalazł się wśród czterech najlepszych chórów świata. Wraz z zespołami z RPA, Singapuru i Walii walczył o zaszczytny tytuł „Choir of the World” i nagrodę imienia Luciano Pavarottiego.

Anna Borkowicz jest ponadto dyrygentką Młodzieżowego Chóru „Cantilena” z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, który zdobywa nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach chóralnych i aktywnie koncertuje w regionie.

Jest zapraszana do prowadzenia warsztatów i wykładów związanych ze specyfiką wykonawstwa wokalnej muzyki współczesnej oraz wszechstronnego rozwoju głosu. Bierze udział w pracach jury na konkursach w Polsce i za granicą.

Całokształt jej działalności został nagrodzony Sopocką Muzą dla Młodych Twórców, medalem honorowym „Zasłużony dla kultury polskiej”, Nagrodą Miasta Gdańska Dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury oraz wyróżniony Nagrodą specjalną Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego.