Skip to main content

Gdański Chór Lekarzy

DYRYGENT: Michał Kozorys

Gdański Chór Lekarzy działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku powstał na początku 2016 roku. Tworzą go osoby, dla których wspólne śpiewanie jest sposobem na oderwanie się od codziennych trosk i obowiązków zawodowych.
W listopadzie 2017 roku Gdański Chór Lekarzy wziął udział w III Ogólnopolskim Festiwalu Chórów Izb Lekarskich w Gnieźnie, a w maju 2018 roku zdobył brązowy dyplom na 14. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie. Chór uświetnia swoim śpiewem wydarzenia organizowane przez Okręgową Izbę Lekarską w Gdańsku oraz koncertuje na terenie Trójmiasta. W ostatnim czasie odbyły się koncerty w Europejskim Centrum Solidarności, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Centrum św. Jana w Gdańsku, koncerty kolęd w Kościele Chrystusowym w Sopocie i Kaplicy Królewskiej w Gdańsku. W maju 2019 roku chór był współorganizatorem odbywającego się w Gdańsku Koncertu Chórów Izb Lekarskich w ramach X Kongresu Polonii Medycznej i III Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich. W grudniu 2019 roku Gdański Chór Lekarzy nagrał płytę „Dziś Dzień Wesoły” zawierającą kolędy i pastorałki polskie i zagraniczne. W 2021 roku powstał klip promujący chór, który można obejrzeć na kanale YouTube wpisując hasło Gdański Chór Lekarzy. W maju 2022 roku chór zdobył srebrny dyplom na 18. Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym Mundus Cantat w Sopocie, a w czerwcu odbył się Koncert Jubileuszowy z okazji 5-lecia zespołu. Do najnowszych osiągnięć chóru należy zdobycie 2 srebrnych dyplomów oraz nagrody specjalnej – Pucharu – za Dramaturgię Prezentacji Konkursowej na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie w grudniu 2022 roku.
Dyrygentem Gdańskiego Chóru Lekarzy jest dr hab. Michał Kozorys – dyrygent kilku chórów, wykładowca na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu gdańskiej Akademii Muzycznej.