Skip to main content

Chór VRC

DYRYGENT: Joanna Maluga

CHÓR VRC jest znany z realizacji koncertów i wydarzeń na styku muzyki, teatru, performance i literatury. Został założony w 2009 roku przez jego obecną dyrygent, Joannę Malugę.

Chór realizuje liczne prawykonania, współpracując z takimi kompozytorami jak: Miłosz Bembinow (Lux Aeterna), Eunho Chang (Grafitti), Aleksandra Gryka (Piekło Nasze; |H_He|), Andrzej Karałow (Kołysanka skamandrycka), Jan Krutul (Kołysanka na ciemną noc), Adam Sławiński (Chmurka się uniża), Piotr Tabakiernik (monachomachia; Xopancuicatl), Artur Słotwiński (Księżycowy spacer), Kamil Staszowski (Msza Człowieka Współczesnego), Ignacy Zalewski (Stojąc z daleka; Missa sine nomine; Stabat Mater).

Chór VRC występował podczas  Festiwalu Warszawska Jesień, Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie oraz Festiwalu Nowe Epifanie w Warszawie. Współpracował m.in. z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, Instytutem Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Muzeum Narodowym w Warszawie. Od 2018 roku jest chórem rezydentem Domu Kultury Kadr w Warszawie.

Zespół rozbudowuje paletę stylistyczną wykonując również muzykę dawną i utwory renesansowe jako kontrast i kontekst dla muzyki współczesnej. Realizuje autorskie projekty takie jak koncert „Ciało. Między adoracją i rozkoszą” (na chór a capella), koncert „Między zwrotkami” (na chór i fortepian), spektakl „Dobranoc” (na chór, perkusję, organy hammonda   i aktorkę), czy koncert i performance „Obudź się!” (na chór, flet, wiolonczelę i perkusję).

Chór VRC bierze również udział w wielu konkursach i festiwalach chóralnych, zdobywając najwyższe laury, m.in. II miejsce na VII Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantat” (2011); srebrny dyplom na 43 Ogólnopolskim Turnieju Chórów „Legnica Cantat” (2012); złoty dyplom i II miejsce na VII Festiwalu Muzyki Chóralnej „Mater Misericordiae” (2012); srebrny dyplom na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Mundus Cantat” (2013); złoty dyplom i I miejsce na XVI Festiwalu Chóralnym „Cantio Lodziensis” (2013); złoty dyplom i I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie „Ars Liturgica”   w Gnieźnie (2016); Złoty dyplom i Grand Prix IV Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Sakralnej „Nadzieja w chórze” w Tykocinie (2021); Złoty dyplom i Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Turnieju Chórów o kryształowe serce ziemi chełmińskiej, w Chełmnie (2021).

Muzyki chóru można posłuchać na płytach CD: “VRC po kolędzie”, „VRC na Dobranoc” z oryginalnymi utworami, inspirowanymi formą kołysanki, oraz „Stabat Mater – kantata sceniczna z prologiem” Ignacego Zalewskiego oraz „Common Roots” z utworami polsko-węgierskimi.

Program konkursowy:

  • M. Csemiczky – Pater Noster
  • S. Rossi – Baruch Haba
  • Sz. Godziemba-Trytek – O przepaścista, długa wieczności
  • K. Nystedt – Gloria (z Missa Brevis op. 102)
  • opr. Z. Koziej – Piejo kury, piejo (z 6 polskich pieśni ludowych na chór mieszany)