Skip to main content

Chór Soli Deo z Nakła nad Notecią

DYRYGENT: Michał Gacka

Chór Soli Deo powstał w 2000 roku na bazie męskiego chóru, którego działalność trwała nieprzerwalnie 73 lata. Amatorski czterogłosowy chór mieszany a cappella z pieczołowitością pielęgnuje ponad 100-letnią tradycję pieśni chóralnej w Nakle nad Notecią. Zespół bardzo aktywnie angażuje się w życie społeczności nakielskiej, koncertując podczas ważnych uroczystości religijnych, państwowych i środowiskowych. Chór śpiewa dzieła wybitnych klasyków polskich i zagranicznych z różnych epok muzycznych, od renesansu do pieśni kompozytorów współczesnych. Bogata i różnorodna tematyka utworów pozwala uświetnić każde wydarzenie. Swoją małą Ojczyznę promuje również poza granicami Polski poprzez udział w Międzynarodowych Festiwalach Chóralnych – do tej pory m.in. na Litwie, w Czechach i Włoszech. Do jego popularności przyczyniło się również wydanie albumu muzycznego z 66 utworami w wykonaniu zespołu w nakładzie 5 tys. sztuk. Podczas swojej 19-letniej działalności chór wystąpił około 300 razy. Prężna obecność chóru w życiu społeczności nakielskiej, jego bezinteresowność, ambitny repertuar, który wzbogaca wiele wydarzeń, wpłynęły na popularność i uznanie wśród słuchaczy. Od 2004 roku opiekę nad chórem sprawuje Stowarzyszenie Nakielsis Deo założone przez chórzystów. Fundusze na działalność zespołu, zdobywa głównie w konkursach ogłaszanych przez samorządy. Od roku 2012 chór został wpisany w struktury Nakielskiego Ośrodka Kultury.

Dyrygentem chóru jest od października 2011 roku jest Michał Gacka.
Na przestrzeni lat chór chór został wyróżniony nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Polski

Związek Chórów i Orkiestr odznaczył chór Brązową i Srebrną Odznaką Honorową.

Do ważniejszych osiągnięć zaliczamy dobre notowania podczas konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, a były to m.in.:
– Główna Nagroda oraz Złoty Dyplom na Bałtyckim Konkursie Chórów POMERANIA CANTAT w Koszalinie – Srebrny dyplom na Międzynarodowych Zmaganiach Seniorów w Szczecinie
– Srebrny dyplom na Ogólnopolskim Konkursie 50+ w Wejherowie
– Brązowy dyplom na festiwalu „Ave Maria” w Chojnicach
– Brązowy dyplom na Bałtyckim Konkursie Chórów Pomerania Cantat w Słupsku
– Brązowy dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy
– Brązowy dyplom na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Pasyjnej w Szczecinie

 

Program Konkursowy:

Vivat musica – Piotr Jańczak
Swiatyj Boże – Piotr Czajkowski
Va Pensiero – Giuseppe Verdi
Santa Maria – Henryk Mandrysz
Siyahamba