Skip to main content

Chór Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu

DYRYGENT: Ada Gliszczyńska

Chór Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu powstał jesienią 1982 roku i działa nieprzerwanie do dziś. Początkowo był to skromny zespół śpiewaczy składający się głównie z członków innych chórów toruńskich, szybko jednak ukonstytuowała się obecna czterogłosowa struktura zespołu skupiająca śpiewaków z terenu parafii. Głównym zadaniem chóru jest prezentacja muzyki liturgicznej różnych stylów i epok. Repertuar obejmuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych. Znajduje się w nim szereg kompozycji liturgicznych, pasja, kantaty, a także utwory świeckie. Dla zespołu powstały utwory muzyczne napisane przez znanych kompozytorów, m.in. Pawła Łukaszewskiego i Józefa Świdra. Do najważniejszych osiągnięć artystycznych zespołu można zaliczyć m.in.:
– występ z Toruńską Orkiestrą Kameralną w koncercie pieśni maryjnej z okazji nawiedzenia Torunia przez Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej (1988 r.)
– podróż z programem artystycznym do Lwowa (1989 r.)
– I Nagroda w kategorii chórów dorosłych w Turnieju o Puchar Wojewody Toruńskiego (1995 r.)
– tournee z programem artystycznym do Szwecji, Norwegii, Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy i na Litwę
– odznaczenie Zasłużony dla Diecezji Toruńskiej przez JE Ks. Bp Andrzeja Suskiego
– Brązowy Dyplom w kategorii chórów mieszanych w I Ogólnopolskim Konkursie Organowego Akompaniamentu Liturgicznego i Muzyki Chóralnej „Surrexit vere” (2022 r.).
Pierwszym dyrygentem chóru Parafii św. Maksymiliana Kolbego był ówczesny wikariusz parafii ks. Zbigniew Markowski. Przez szereg lat zespół był prowadzony przez kilku dyrygentów: Henryka Klimczaka, Czesława Grajewskiego, Janusza Galewskiego i Mariana Grocholewskiego. Od 2021 roku zespół prowadzi Ada Gliszczyńska.

Program konkursowy:

  • P. Beciński – Gdzie to jedziesz, Jasiu?
  • J. Maklakiewicz – Kołysanka
  • N. Blacha – Modlitwa o pokój
  • A. Koszewski – Zdrowaś Królewno Wyborna
  • M. Koszyca – Iże Cheruwimy