Skip to main content

Chór mieszany Cantores Veiherovienses

DYRYGENT: Tomasz Chyła

Chór Mieszany Cantores Veiherovienses swoją działalność artystyczną zainaugurował 6 stycznia 1985 r. w Wejherowie. Jego pomysłodawcą i założycielem był wówczas młody absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, a dziś jej wykładowca i profesor, Marek Rocławski. Od grudnia 2015 roku dyrektorem artystycznym i dyrygentem Chóru jest dr Tomasz Chyła – dyrygent, kompozytor, skrzypek, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dyrygentury chóralnej, edukacji muzycznej, muzyki kościelnej, rytmiki i jazzu.

Zespół od początku działalności zdobywał uznanie publiczności oraz liczne nagrody i wyróżnienia na festiwalach i konkursach zarówno w kraju jak i za granicą. W ostatnich latach największe osiągnięcia to:
– Grand Prix na XXIV Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie (2019)
– Złote Pasmo na V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki im. Prof. Józefa Świdra w Cieszynie (2019)
– Grand Prix na XXXIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi (2021)

Chór zdobywał także liczne wyróżnienia za najlepsze wykonania utworów promujących kulturę regionu, język kaszubski, czy tematykę marynistyczną.
W repertuarze Chóru szczególne miejsce mają utwory współczesnych kompozytorów, ale również muzyka religijna różnych epok, muzyka świecka, czy artystyczne opracowania pieśni ludowych.

Chór uczestniczy w wielu ważnych uroczystościach o charakterze kulturalnym i religijnym w regionie pomorskim. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury m. in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Polską Filharmonią Kameralną Sopot oraz Polską Filharmonią Bałtycką.
Jego stałą siedzibą i miejscem prób jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie.