Skip to main content

Chór Mieszany Camerata Musicale

DYRYGENT: Aleksandra Janus

Wejherowski Chór Mieszany „Camerata Musicale” powstał w grudniu 2011 roku, a jego nazwa oznacza „muzykujących przyjaciół”. Członkowie chóru spotykają się na próbach w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie, gdzie mieści się siedziba zespołu. W jego skład wchodzą osoby różnych profesji, których łączy wspólna pasja – miłość do muzyki i śpiewania.
Dyrygentem (od momentu powstania) oraz współzałożycielem chóru jest Aleksandra Janus, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, doktor sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury chóralnej, absolwentka Podyplomowego Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu w Bydgoszczy.
Chór „Camerata Musicale” prowadzi aktywną działalność koncertową prezentując regularnie swoim słuchaczom nowy repertuar. Siłą zespołu jest jego różnorodność – zespół sięga po muzykę różnych stylów i epok, utwory a cappella oraz wokalno-instrumentalne, ceni sobie współpracę z wybitnymi muzykami, orkiestrami czy instytucjami.
Chór odbył wiele podróży chóralnych koncertując w kraju i za granicą – w Serbii, Litwie, Niemczech, na Łotwie, w Estonii, Rosji i Czechach. Ma na swoim koncie liczne nagrody zdobyte podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów chóralnych, w tym trzy nagrody „Grand Prix”. Najważniejsze osiągnięcia chóru w ciągu ostatnich kilku lat to: Grand Prix Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie i nagroda dla Aleksandry Janus – najlepszego dyrygenta festiwalu (2022), Srebrne Pasmo i II miejsce w kat. Muzyka Sakralna w Międzynarodowym Festiwalu Mundus Cantat w Sopocie (2022), I miejsce w kategorii chórów mieszanych w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej „Crystal Chapel” w Moskwie (2019).
Przez prawie 10 lat funkcjonowania chór „Camerata Musicale” zjednoczył wiele osób wokół wokalnej pasji i jest zawsze otwarty dla wszystkich, którzy cenią sobie muzykę chóralną.