Skip to main content

Chór Kameralny PRO ARTE z Inowrocławia

DYRYGENCI: Monika Wilkiewicz, Grażyna Wolter-Kaźmierczak

Chór Kameralny PRO ARTE powstał w 2000 roku. Inspiracją były obchody Roku Bachowskiego połączone z wykonaniem chorałów kompozytora. Regularną działalność chór rozpoczął w roku 2002 pod kierunkiem Anny Drogowskiej. W 2015 roku opiekę artystyczną objęły prof. dr hab. Monika Wilkiewicz oraz dr hab. Grażyna Wolter-Kaźmierczak. 

Zespół koncertuje na terenie miasta Inowrocław, a także prezentował się w Bydgoszczy, Gdańsku, Gnieźnie, Kruszwicy i Krakowie. W roku 2017 wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu „Toscania Music Festiwal” w Montecatini Therme we Włoszech, a w 2022 w Budapeszcie. W roku 2019 chórowi przyznano dwa Złote Dyplomy w kategoriach „muzyka sakralna” i 'muzyka rozrywkowa” oraz Srebrny Dyplom w kategorii „muzyka ludowa” podczas IX Międzynarodowego Konkursu i Festiwalu Chóralnego „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar w Hiszpanii. Ostatni międzynarodowy sukces chóru to dwa Złote Dyplomy w dwóch kategoriach: muzyka sakralna i ludowa podczas międzynarodowego festiwalu „Chorus Inside Croatia” w Rovinj w Chorwacji.

W repertuarze zespołu znajdują się utwory a’cappella: pieśni religijne, ludowe i patriotyczne kompozytorów XX i XXI wieku, a także dzieła wokalno-instrumentalne m. in.: Gloria A. Vivaldiego, Requiem  G. Faure, Missa brevis J. Szopińskiego, Rotary Cantata J. B. Lewandowskiego czy Quoniam in me speravit Józefa Elsnera. 

Poprzez swoją działalność, udział w licznych wydarzeniach i projektach na terenie miasta i regionu, chór propaguje wokalikstykę chóralną dostarczając słuchaczom miłych wrażeń.