Skip to main content

Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów

DYRYGENT: Katarzyna Maria Boniecka

Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów od 2005 do 2015 roku działał jako Chór Kameralny Akademii Leona Koźmińskiego. Od września 2015 roku jest oficjalnym Chórem Dzielnicy Mokotów pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury Mokotów. Tworzą go mieszkańcy Warszawy, a w szczególności Mokotowa, Polacy i obcokrajowcy, od studentów przez osoby pracujące, po seniorów. Poziom wykonawczy Chóru został doceniony na konkursach w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć Chóru należy Złote Pasmo na III Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym Pieśni Patriotycznej „Musica Patriae” w Poznaniu w 2024 roku, dwukrotnie Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie w 2019 i w 2023 roku, Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona nobis pacem” w 2022 roku, Grand Prix, Złoty Dyplom w kategorii chórów świeckich i Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór sakralny na XIV Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie w 2018 roku. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru jest Katarzyna Maria Boniecka, dyrygentka z wieloletnim doświadczeniem, twórczyni chórów, specjalistka emisji głosu i kształcenia słuchu. Nauczycielem emisji głosu i korepetytorem Chóru jest Michalina Kraska, członkini Chóru Filharmonii Narodowej i dyrygentka.
Chór regularnie koncertuje na najważniejszych warszawskich scenach. Występował m.in. w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego czy w Łazienkach
Królewskich. Chór aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym stolicy, współpracuje z Ambasadami, Zarządem Dzielnicy Mokotów, warszawskimi kościołami i instytucjami kultury. Organizuje liczne koncerty i projekty, m.in. z okazji 100-lecia stołeczności Mokotowa i 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, Roku Rzeki Wisły, Roku Mikołaja Kopernika, celebrujące okrągłe rocznice Ludwiga van Beethovena, Césara Francka, Gabriela Fauré czy Andrzeja Panufnika. Chór Kameleon przygotował po raz pierwszy w historii Kościoła Anglikańskiego w Polsce oprawę tradycyjnych, chóralnych nabożeństw – Nine Lessons and Carols i Evensong oraz wystąpił na nabożeństwie z okazji koronacji króla Karola III i królowej Kamili. W ramach współpracy z Towarzystwem Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce dwukrotnie zaprezentował się w trakcie obchodów 80. oraz 81. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, a na zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego włączył się również dwukrotnie w obchody 80. i 81. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II w 2023 i 2024 roku. Na zaproszenie Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa wystąpił w ramach obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.