Skip to main content

Chór “Ars Cantandi”Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

DYRYGENT: Anna Grabowska-Borys

Chór Ars Cantandi Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu swoją działalność rozpoczął w grudniu 2004 roku. Jego członkami są studenci i absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz innych wrocławskich uczelni. Chór tworzą ludzie kochający śpiew i muzykę, pasjonaci muzyki poważnej i tej niepoważnej. Zespół regularnie występuje podczas uroczystości rodzimego Uniwersytetu Ekonomicznego i innych wrocławskich uczelni. Wielokrotnie występował na Terenie Wrocławia i Dolnego Śląska m.in. w ramach festiwali i koncertów cyklicznych takich jak: Wieczory Tumskie, Koncerty Ziemi Wrocławskiej, Noce Kościołów, Wrocławska Szkoła Chórmistrzów, Ogólnopolski Festiwal Barbórkowy Chórów Studenckich, Verbum cum Musica, Wieczory Organowe u o. Paulinów, Święto Nauki; regularnie występuje na zaproszenie dolnośląskich oraz innych regionów instytucji kultury popularyzując utwory patriotyczne i pieśni religijne (Radków, Wambierzyce, Kobierzyce, Wawrzeńczyce, Żabno, Wisznia Mała, Milicz, Jelenia Góra, Smolec, Wieluń, Osiek, Oleśnica Mała, Długołęka) Chór uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konkursach i festiwalach chóralnych. Koncertował w Grecji, Czechach, Macedonii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Rumunii, Białorusi i na Ukrainie. Z ostatnich sukcesów zespołu należy wymienić:
• Złote Pasmo w kategorii chórów mieszanych w II Międzynarodowym Szczecińskim Festiwalu Muzyki Pasyjnej (marzec 2015)
• 3 Złote Dyplomy kolejno w kategoriach: program z utworem obowiązkowym, muzyka pop, muzyka religijna na Międzynarodowym Festiwalu im. Johannesa Brahmsa w Wernigerode (Niemcy, lipiec 2015)
• 2 Złote dyplomy w kategoriach: muzyka sakralna i folk w II Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym „Canco Mediterrania”, Lloret del Mar, (Hiszpania, wrzesień 2016)
• Złoty dyplom oraz złoty medal i Nagroda Oddziału Gdańskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla wyróżniającego się dyrygenta w VI GDAŃSKIM MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU CHÓRALNYM (marzec 2017)
• II miejsce w Liviu Borlan International Choral Competition w Baia Mare w Rumunii (wrzesień 2017)
• II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2018” w Białymstoku (maj 2018)
• Złoty Kliros i nagroda za najlepsze wykonanie utworu polskiego kompozytora podczas II Oleśnickiego Festiwalu Słowiańskiej Muzyki Sakralnej „Głagolica” (maj 2018)
• I miejsce podczas Ohrid Choir Festival (Macedonia, sierpień 2018)

Chór brał również udział w wydarzeniach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016: KOoncert z Andrea Bocellim; Pprzebudzenie; Flow; Niebo; Hiszpańska noc z Carmen- Zarzuela Show oraz European Film Awards 2016. Ważna część dorobku Ars Cantandi to działalność charytatywna. Chórzyści aktywnie udzielają się w tej materii zarówno w sposób artystyczny (rokroczne występy we Wrocławskim Hospicjum Bonifratrów, występy podczas aukcji charytatywnych: dla Fundacji Między Niebem a Ziemią, Gala Muzyki Filmowej w NFM, koncert w JCK na rzecz rodziny Sopot), jak i społeczny – regularnie organizując Szlachetną Paczkę. Repertuar zespołu jest bardzo różnorodny. Znajdują się w nim pozycje autorstwa kompozytorów polskich i zagranicznych, o tematyce świeckiej i religijnej różnych epok i różnych gatunków muzycznych. W ostatnich latach repertuar poszerzył się także o pozycje oratoryjne i operowe: Oratorio de Noel C. Saint-Saensa, Carmina Burana C. Orffa, Faust Ch. Gounoda, Nabucco G. Verdiego, Traviata G. Verdiego.

 

Program Konkursowy:
In Te Domine Speravi – Łukasz Urbaniak
Salvator Mundi – Thomas Tallis
Kalejs Kala Debesis – Selga Mence
Kołysanka Ludowa – Ludomir Różycki