Skip to main content
 

Bydgoszcz

 

Dom Polski

Budynek z niesamowitą salą koncertową, w której odbywaja się nasze przesłuchania konkursowe oraz koncerty festiwalowe.

1
1

Bydgoszcz jest od lat wyróżniającym się w kraju ośrodkiem muzycznym. W mieście działają liczne instytucje muzyczne, uczelnia, szkoły i stowarzyszenia, koncertują znane orkiestry, chóry i wykonawcy. Życie muzyczne sięga korzeniami minionych stuleci[1]. Ponad 100-letnią tradycją szczyci się działający tu Oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a w 1921 r. roku założono Towarzystwo Muzyczne im. I.J. Paderewskiego. Najstarszy istniejący do dzisiaj chór został założony w 1883 r. Pierwszą średnią szkołę muzyczną założono w Bydgoszczy w 1904 r., zawodową Miejską Orkiestrę Symfoniczną w 1936 r., Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w 1945 r., Filharmonię w 1953 r., Operę i Operetkę w 1956 r., a Akademię Muzyczną w 1974 r.
Utrzymywaniu odpowiedniego poziomu kultury muzycznej sprzyja baza materialna. Obok gmachu Opery Nova, charakteryzującego się nowoczesną konstrukcją architektoniczną, znajduje się tu słynąca ze świetniej akustyki Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego. Owocem rozwoju tej dziedziny kultury w Bydgoszczy jest około 40 festiwali, przeglądów i konkursów muzycznych oraz szereg laureatów prestiżowych konkursów muzycznych.

BYDGOSCY KOMPOZYTORZY:

Poniżej zostały zamieszczone przykładowe utwory, odnośniki do stron kompozytorów oraz adresy mailowe. Pragniemy jednakże zachęcić do poszerzenia poszukiwań utworów, także poprzez kontakt z kompozytorami.

Dobrzyński Michał

Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Chóralny Musica in Urbe w Bydgoszczy

Godyla Łukasz

Gordiejuk Marian

Kwiatkowski Ryszard

Opaliński Sławomir

Riemer Bohdan